¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨Jeskyňáři sob쨨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Vznik krasu

6. června 2009 v 12:20 | Mušil |  Článkyfotogalerie
Krasové území můžeme najít všude tam, kde se rozprostírá vápencový masiv. Vápenec vznikl ukládáním ulit různých mořských živočichů, které byly během věků rozdrceny a stlačeny do podoby jakou známe dnes. Např. Moravský kras pochází z období devonu, což je více jak 350 mil. let.


   To co však dělá kras krasem, a staví jej tak do popředí zájmu, způsobuje chemické a                 mechanické zvětrávání hornin.
První z nich, tedy chemické zvětrávání, má na svědomí voda obohacená o kysličník uhličitý a anorganické a organické kyseliny, humusové látky a mikroorganismy získané z půdy.Toto vše dělá z vody slabou kyselinu, která pomalu rozpouští horninu a tím následně vznikají povrchové a podzemní krasové formy. Voda vnikající do puklin v hornině rozpouští vápenec a takto obohacená o kalcit proniká do podzemních prostor, kde vytváří krasovou výzdobu - krápníky, brčka , náteky, záclony a jiné.
U mechanického zvětrávání je hlavním činitelem změna teploty horniny, voda, led, vzduch a organismy. Hornina mění svoji teplotu ať už během dne (den-noc), tak během roku (léto-zima), hornina se tzv. odzrňuje. Dalším činitelem je opět voda. Ta v puklinách v zimním období mrzne a tím horninu narušuje. Jen pro zajímavost, voda zamrzající v puklinách působí na horninu až 6000 kg/cm2. Tyto aspekty mají za následek postupné rozpadání horniny a následnou změnu rázu celé krajiny. Mechanické zvětrávání se projevuje hlavně na povrchu, zatím co chemické pod povrchem.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama