¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨Jeskyňáři sob쨨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Historie skupiny

23. listopadu 2009 v 15:08 | Mušil |  ZO 7-03 Javoříčko

Z historie skupinyJeskyně, výtvor svědčící o tvořivosti a všeničivé síle přírody, jeskyně jako objekt neprostoupených míst pod povrchem země - to vše ji staví do popředí zájmu člověka. Letošní rok 2009 uplyne 40 let od doby,
kdy právě jeskyně se stali přednostním zájmem, láskou i vášní Speleologické skupiny Javoříčko ZO 7-03 ČSS.Základní organizace České speleologické
společnosti 7-03 Javoříčko se sídlem v Prostějově, vznikla v únoru 1969 jako skupina speleoklubu v Brně. Jejím základem bylo devět členů ve věku od 17 let. Vzhledem k dostupnosti krasu v Javoříčku, soustředil se zájem členů na výzkum krasových útvarů v této oblasti. Základnou se skupině stal objekt Starého mlýna ve Vojtěchově, jenž byl v té době majetkem jednoho z členů skupiny.
K zakládajícím členům skupiny patřili: Eda Vykydal (vedoucí) a členové, Jaroslav Ircing, Jaroslav Blažík, Jíří Koudelka, Jan Výmola, Jan Valníček, Josef Svoboda,Jiří Andrýsek a Karel Vystavěl.Prvním pracovištěm skupiny byl výzkum jeskynního systému pod Zkamenělým zámkem. Zde byly prováděny otvírkové a průzkumné práce. Byly objeveny pouze menší prostory.
V roce 1970 byla skupině darována skladová místnost u starého východu z přístupných Javoříčských jeskyní. Po úpravách byla používána jako základna. Rozrostlo se také obsazení skupiny o další členy, kterými se stali: Jarka Znojilová, Míla Dohnalová, Jarka Krejčí, Miroslav Vaněk, Petr Kolba, Michal Ptáček, František Kellnar, Marie Ircingová, Oldřich Vinkler a Jiří Hamrle. V roce 1971 musela skupina na základě rozhodnutí Moravského muzea v Olomouci základnu rozebrat . Bylo jí vyčleněno místo k postavení nové základny. Základna byla vybudovaná na lesní mýtině na úpatí Paní hory za obcí Javoříčko, kde stála až do roku 1991 kdy na základě restitučních nároků musela být Stará bouda odstraněna. Vzhledem k rozrůstání skupiny a již nevyhovujícímu stavu Staré boudy, byl skupinou zakoupen již v roce 1984 objekt starého statku v obci Březina, který poskytl možnost vybudovat solidní základnu, kam se skupina mohla přestěhovat a funguje tu dodnes.Dalo by se říct, že tímto začíná novodobá historie skupiny ZO 7-03 Javoříčko. Z původních členů skupiny se dnes aktivně podílí na činnosti již jen dva členové: Miroslav Vaněk a Jiří koudelka. K nim by stálo za to zmínit Jiřího Přikryla, který nás bohužel v loňském roce (2008), tragickou smrtí opustil. Během let se však objevili další zájemci o tuto činnost, a tak může skupina pokračovat nadále ve své činnosti. V oblasti Javoříčsko-Mladečského krasu, jak se toto území nazývá, má skupina několik lokalit ve kterých se v průběhu let prováděla, ať již s větším či menším úspěchem výzkumná činnost.
Kromě výzkumu a objevování v Javoříčsko-Mladečském krase, má za sebou skupina i bohatou
expediční historii, a to převážně v letech(1974-1989).
1974 NDR
1979 Rakousko-Tantalhole
1980 Švýcarsko-Hohgant
1982 SSSR-Kizil Koba
1983 SSSR-Kavkaz
1983 Španělsko-Pyreneos
1985 Maďarsko-Meteor
1985 Itálie-Monte Canin
1986 Španělsko-Hispanin
1987 Francie-Deservilérs
1988 SSSR-Arabika
1989 Polsko-Medvědí jeskyně
1989 SSSR-Zagedan
Od roku 1989 se stali tradicí, i když s přestávkami, expedice do Itálie.
Tady je na místě zmínit i výjezdy na Slovensko, které bylo součástí Československé republiky, takže je těžké říct, zda šlo o expedice jako takové. Hlavním cílem výjezdů, dnes již do Slovenské republiky se staly oblasti Silické planiny Dolného vrchu Muráňské planiny.


Druhým mezníkem v historii skupiny byl tragický požár základny na Březině 25.06.2005, kdy téměř lehla popelem. Po dlouhých otázkách a úvahách co dál, bylo započato s rekonstrukcí základny. Díky zapálení členů i nečlenů základna vstala doslova z popela a k letošnímu roku (2009) je téměř dokončena, takže skupina může opět fungovat a věnovat se své činnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MAREK HOLOUBEK MAREK HOLOUBEK | E-mail | 23. listopadu 2009 v 21:48 | Reagovat

Čau Mušile, dost dobrý, ...jsem si trochu početl a zamáčkl slzu ! Je super, že máme takovýho psavce. Jen tak dál. Zdraví MAC
P.S. I když jsme na akci přijeli pozdě tak dík za všechno a hlavně dík organizátorům - potkal jsem lidi,které jsem neviděl 10 let. :-)  :-)  :-)

2 Pavel Mazal Pavel Mazal | E-mail | 23. listopadu 2009 v 23:14 | Reagovat

Tak se kochám historií a zase mi tam chybí
ve výčtu expedic,účast dvou členů na kongresu v Bulharsku.Návštěva tamnějších lokalit je dokonce částečně zaznamenaná fotograficky.Nebyla snad tato výprava tolik přínosná, jako ty dnešní,italské???
   Slim

3 Mušil Mušil | E-mail | 24. listopadu 2009 v 17:24 | Reagovat

[2]: Tak to nachystej a dám to sem, pořád říkám, chcete zde něco, dodejte podklady a je to tu. Z prstu si nic nevycucám. Co tady je vloženo je na základě dodaných podkladů. Výčet expedicí je z brožury k 25. výročí. Tam o Bulharsku není nic, tak to tu není. Itálii si kluci zpracovali, dodali a je to tu. Takže tak. Jinak se vidíme každou středu. :-P

4 Mušil Mušil | E-mail | 24. listopadu 2009 v 17:26 | Reagovat

Mac: Dík, budu se snažit. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama