¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨Jeskyňáři sob쨨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Španělsko 1986 - Hispania

22. listopadu 2009 v 18:32 |  Expedice
Španělsko 1986 - Hispania

Termín: 19.7.-21.8.1986


Tato expedice byla zorganizována jako mezinárodní ve spolupráci se ZO 7-01 Orcus Bohumín za ůčasti jedenácti členů speleologické organizace PTTK z Bielsko- Bialej z PLR, jednoho švédského speleologa a zástupců italské organizace San Gusto. Na tuto akci byli také přizváni pracovníci ČT Ostrava. Již od počátku byla tato expedice provázena klením členů výpravy naimpregnovaných od hlavy až k patě černým olejem a páchnoucí naftou. Toto prokletí v podobě speciálně upraveného autobusu Škoda ŠL se táhlo jako černá nit a měnilo často všechny účastníky v tým sehraných automechaniků. I přes tyto potíže, které započali již v Prostějově, se nakonec podařilo časový plán dohnat, aby mohli členové výpravy v Besansonu opět obléknout montérky a věnovat se opravě tlumících měchů autobusu. Po zdařilé opravě a návštěvy starosty města Deservillers a dalších opravách dvou defektů pneumatik, pokračovala expedice směrem na Andoru.Utržený plovák karburátoru vozu Volha, patřícího ostravské skupině, byl vítaným zpestřením pro již nudící se tým našich automechaniků.
Zlaté české ručičky, tak znělo motto další složité opravy prasklého těsnění pod hlavou motoru autobusu v prudkém stoupání asi 12km před Andorou. Protože klíč potřebný k demontáži zůstal kdesi v kraji Severomoravském, musel být na kraji silnice vykován druhý a prasklé těsnění bylo provizorně opraveno pomocí plechovky od konzervy.

Zbytek výpravy se věnoval prohlídce nádherného okolí a návštěvě Andory, kde se setkali se členy speleologického klubu Ribereňo ze španělského města Aranda de Duero. Po dvoudenní opravě se celá expedice přemístila do kempinku ve městě Seo de Urgel. Dále pokračovali do centra Pyrenejí, kde navštívila překrásnou přírodní scenérií národního parku Sant Maurici. Odtud přes Taragon do Villanovy, kde se expedice rozdělila na dvě části. Jedna část se zůčstnila v Barceloně IX světového speleologického kongresu a druhá část se přesunula na pobřeží nedaleko přímořského krasu a zdolala pět propastí, z nichž nejhlubší měřila -180m. V Barceloně se celá expedice opět setkala a zamířila na hřeben Monte Lesini, ležící nad italskou Veronou, kde se nachází druhý nejhlubší jeskynní systém Itálie - Spluga della Preta (-998m). Hlavním úkolem bylo prohloubit tento systém pod hranici -1000m. I po mnohadenním úsilí se nepodařilo tuto magickou metu překonat. Všechno si naši jeskyňáři vynahradili při otvírkových pracech nedaleko Splugy ve vyschlém korytě potoka. Podařilo se prolézt do jeskyně hluboké -70m, která byla nazvána Morava.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama