¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨Jeskyňáři sob쨨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Zbrašov 15.1.-17.1.2010

21. dubna 2010 v 16:49 | Mušil |  Z naší činnosti
Zbrašov

Zbrašovské aragonitové jeskyně

fotogalerie


    15.-17. ledna 2010 část skupiny navštívila Zbrašovské aragonitové jeskyně nacházející se v lázních Teplice n. Bečvou. Návštěvu nám přes vedoucí Zbrašovských jeskyní Barboru Šimečkovou umožnil předseda naší skupiny Miroslav Vaněk (Plakát), který již několik let v těchto jeskyních provádí průzkum. Ubytovaní jsme byli na správní budově jeskyní. Ještě v pátek jsme se s jeskyněmi seznámili takovou rychlejší procházkou, abychom se v sobotu mohli věnovat podrobnější prohlídce, focení, a popř. aktivitě mimo zpřístupněné cesty. V sobotu ráno jsme se rozdělili na dvě skupiny, kdy část šla přímo do jeskyní a část podnikla sestup 42 metrů hlubokým objevným komínem, kterým v roce 1912 bratři Josef a Čeněk Chromí Zbrašovské aragonitové jeskyně objevili. V jeskyních jsme prošli místa kam se běžný návštěvník nedostane. Jedním takovým místem byla i chodba měřící cca 30m, kterou právě při letošních pracech Plakát objevil. Chodba končila sutí, kterou jsme částečně odstranili, abychom se dostali do prostory, která se nacházela za ní.

Zbrašov
Zvláštností tohoto jeskynního systému je jeho vznik. Vznikal jak působením atmosférických vod, tak působením teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní je výzdoba tvořená aragonitem, což je minerál vznikající v nízkoteplotních a přípovrchových podmínkách, zejména v oblasti termálních pramenů. V jeskyni se déle nachází gejzírové stalagmity a kulovité sintrové útvary připomínající koblihy. Další jev kterým se jeskyně vyznačují je přítomnost oxidu uhličitého CO2, který v některých místech dosahuje životu nebezpečné koncentrace. Tyto jeskyně jsou nejteplejší v celé ČR s celoroční teplotou 14°C. Zpřístupněny byli 
v roce 1926 a délka prohlídkové trasy je 375m.
                                                                                

      Návštěvu Zbrašovských aragonitových jeskyní můžu jen doporučit. Oproti jeskyním v Moravském krasu je to zas trochu něco jiného.
                                                                         
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama